İstanbul Maratonu 2020

‘Yardımseverlik Koşuları’ ile Sivil Toplum Kuruluşları, bireyler ve kurumlardaki farkındalığı ve bilinirliği artırarak, bağış kaynaklarının geliştirilmesine yol gösteren “Adım Adım” ın düzenlediği İstanbul Maratonu 2020, pandemi nedeniyle ilk defa uygulanan “sanal koşu” ile gerçekleştirildi.

Birçok STK’nın yer aldığı bu koşuya, Uzm. Psk. Sandra PASENSYA, Ege Çağdaş Eğitim Vakfı (EÇEV) yararına koşarak, ilk 500 koşucu arasına girdi ve 5 çocuğun eğitimine burslu devam edebilmesi için destek oluşturmuş oldu. Bu burs, uzman psikoloğun “Çocuklarla Belirsizlikte Yön Bulmak” isimli eğitime katılan değerli Renkler Psikoeğitim ailesinin katkıları ile sağlandı.

Yaşamdaki anları birlikte paylaşmanın değerine inanan Uzm. Psk. Sandra Pasensya, koşu gününe dair duygularını şöyle dile getirdi: “Sabah uyandığımda hava biraz kapalı, hafif rüzgarlıydı. Yağmur yağar mı endişesiyle yola çıktım koşuya başlamak için. Evet, endişe ile… Bir belirsizlik içimde, başlangıç noktama vardım. Çevrem yemyeşil çam ağaçları ile kaplı, toprağın üzerinde kıpkırmızı yapraklar vardı. Adımlarımı atarken ardı ardına, doğanın içindeki renklerde ve o büyülü ritmde kaybolduğumu fark etmeye başladım. Sabah uyandığımda kontrol etmeye çalıştığım yaşamım ve kontrolün bedenime yaydığı “endişe”, yerini bilinmeyenin ritmindeki eşsiz “heyecan”ı yaşamaya bıraktı. Sonra fark ettim. Bu bir “maraton”… Farklı renklerdeki yapraklarla karşılaşacağım, kuşlar her bir adımda bambaşka şarkılar söyleyecek, ayağımın ucundaki taşı görmeyip dengemi kaybedeceğim, sonra yeniden aldığım nefesle devam edeceğim.

Koşuyu bitirdiğimde zihnimden şöyle bir cümle geçti: “Belki de yaşam tam da bu. İç ritmimizle birlikte belirsizliğin içinde kaybolup, yolun sonunda yeniden kendimizle buluşmak ve tam o noktada kendimize sormak: “Bu yol bana ne anlattı?”… Arkama dönüp, tamamladığım yolculuğa baktığımda iiçimde farkındalık dolu bir “anlam” vardı bugün. EÇEV çocuklarının eğitimine dokunmak, onların da kendi anlamlarını bulup, deneyimlerini yaşamaları için onlara destek olmak.

Bugün tek başıma değildim bu maratonda. Çocuklar da benimleydi. EÇEV ailesi ve desteklerini sunan, bağışa gönülden katılan herke benimleydi. Hissettim. Anlamım olduğunuz için çok teşekkür ederim.”

%d blogcu bunu beğendi: