Heyecan! Çok büyük bir heyecan hatırlıyorum Renkler Psikoeğitim‘i kurduğumda… Hayalimde çocuklar ve aileleri, hep birlikte “öğreniyoruz”. Çocuklar, yaşamın onlara sunduğu duygularla mücadele etmeyi, aileler bu süreçte çocuklarına rehberlik etmeyi, ben ise biraz çocuk biraz yetişkin ve en çok da “düşündüren” olmayı… Ne hissettiğini, ne düşündüğünü, nasıl davranacağını… Hayalim yeni hayallere doğru koşarken, birçok aileyle birlikte ne çok deneyim, ne çok paylaşım edindik. 

Vurmak yerine “şuan çok kızgınım” demesi, ağlayarak odasına çekilmek yerine “üzgünüm, yardım et” diye kendini ifade etmesi, endişe dolu gözlerinin içinden çözüm bulan haliyle korkusunu yenmesi ve “kitap okumak istemiyorum” derken yazdığı kitabı ile birlikte kendisiyle gurur duyması… Hep birlikte her duyguyu deneyimledik bu süreçte. Çocuk olmanın renkli köşesini, ebeveyn olmanın yol gösterici halini ve ikisi arasında kurulan ilişki-sınır dengesini… 

Duygularla edinilen kimlik, bir karar niteliği taşıyan davranışlarımızla bize yön gösterince, en güzel rehber ilişkilerimizdeki keşfi bulmak ve içimizdeki gizli potansiyel olan becerilerimize ulaşma deneyimini yaşamak oluyor sanırım. 

Kendinizdeki ve çocuğunuzdaki farklı renkleri keşfettiğiniz bir yolculuk dileğiyle…

Uzm. Psk. Sandra PASENSYA

www.renklerpsikoegitim.com

%d blogcu bunu beğendi: